وسایل کوهنوردی با تارگتینو

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» طول روز در زمین به طرز مرموزی در حال افزایش است و دانشمندان دلیل آن را نمی دانند

طول روز در زمین به طرز مرموزی در حال افزایش است و دانشمندان دلیل آن را نمی دانند

طول روزهای زمین به طرز مرموزی در حال افزایش است و دانشمندان دلیل آن را نمی دانند


چرخش زمین به دور محور خود در حال کاهش است، به این معنی که روزها دوباره طولانی تر می شوند و دلیل آن تا کنون یک راز است.


نکات مهم :

کاهش سرعت چرخش زمین به دلیل اصطکاک جزر و مد توسط ماه

زمین لرزه های بزرگ می توانند طول روز را به مقدار کمی تغییر دهند

تغییرات سرعت چرخشی مرموز زمین مربوط به تکان خوردن چندلر است


ساعت‌های اتمی، همراه با اندازه‌گیری‌های نجومی دقیق، نشان داده‌اند که طول یک روز به طور ناگهانی طولانی‌تر می‌شود و دانشمندان نمی‌دانند چرا. این نه تنها بر زمان‌سنجی ما، بلکه بر مواردی مانند GPS و سایر فناوری‌های حاکم بر زندگی مدرن ما نیز تأثیرات مهمی دارد.


در طول چند دهه گذشته، چرخش زمین به دور محور خود - که طول روز را تعیین می کند - افزایش یافته است. این روند روزهای ما را کوتاهتر کرده است. در واقع، در ژوئن 2022 ما رکورد کوتاه ترین روز را در نیم قرن گذشته یا بیشتر ثبت کردیم.


اما علیرغم این رکورد، از سال 2020 این افزایش سرعت ثابت به طرز عجیبی به کاهش سرعت تبدیل شده است - روزها دوباره طولانی تر می شوند و دلیل آن تا کنون یک راز است.


در حالی که ساعت‌های تلفن‌های ما دقیقاً 24 ساعت در روز را نشان می‌دهند، زمان واقعی که طول می‌کشد تا زمین یک چرخش واحد را انجام دهد، کمی متفاوت است. این تغییرات در طول دوره های میلیون ها سال تا تقریباً آنی رخ می دهد - حتی زلزله و رویدادهای طوفان نیز می توانند نقش داشته باشند.

معلوم می شود که یک روز به ندرت دقیقاً عدد جادویی 86400 ثانیه است.


سیاره همیشه در حال تغییر

در طی میلیون‌ها سال، چرخش زمین به دلیل اثرات اصطکاک مرتبط با جزر و مدهای ناشی از ماه کاهش یافته است. این فرآیند در هر قرن حدود 2.3 میلی ثانیه به طول هر روز اضافه می کند. چند میلیارد سال پیش یک روز زمین تنها حدود 19 ساعت بود.


در 20000 سال گذشته، فرآیند دیگری در جهت مخالف عمل کرده است و چرخش زمین را سرعت می بخشد. وقتی آخرین عصر یخبندان به پایان رسید، ذوب شدن صفحات یخی قطبی فشار سطحی را کاهش داد و گوشته زمین به طور پیوسته به سمت قطب ها حرکت کرد.


درست همانطور که یک رقصنده باله وقتی بازوهای خود را به سمت بدن خود می‌چرخاند - محوری که به دور آن می‌چرخد - سرعت چرخش سیاره ما نیز زمانی افزایش می‌یابد که این توده گوشته به محور زمین نزدیک‌تر می‌شود. و این فرآیند هر روز حدود 0.6 میلی ثانیه در هر قرن کوتاه می شود.


در طول چندین دهه و بیشتر، ارتباط بین سطح داخلی و سطح زمین نیز مطرح می شود. زمین لرزه های بزرگ می توانند طول روز را تغییر دهند، هرچند که معمولاً با مقادیر کم. به عنوان مثال، زلزله بزرگ توهوکو در سال 2011 در ژاپن، با بزرگی 8.9، اعتقاد بر این است که چرخش زمین را 1.8 میکروثانیه نسبتاً کوچک افزایش داده است.


جدای از این تغییرات در مقیاس بزرگ، در دوره های کوتاه تر، آب و هوا نیز تأثیرات مهمی بر چرخش زمین دارند و باعث ایجاد تغییرات در هر دو جهت می شوند.


چرخه‌های جزر و مدی دو هفته‌ای و ماهانه جرمی را در اطراف سیاره جابه‌جا می‌کنند و باعث تغییراتی در طول روز تا یک میلی‌ثانیه در هر جهت می‌شوند. ما می توانیم تغییرات جزر و مدی را در رکوردهای طول روز در دوره هایی به مدت 18.6 سال ببینیم. حرکت اتمسفر ما تأثیر بسیار قوی ای دارد و جریان های اقیانوسی نیز نقش دارند. پوشش فصلی برف و بارندگی، یا استخراج آب های زیرزمینی، اوضاع را بیشتر تغییر می دهد.


چرا زمین ناگهان کند می شود؟

از دهه 1960، زمانی که اپراتورهای تلسکوپ های رادیویی در اطراف سیاره شروع به ابداع تکنیک هایی برای مشاهده همزمان اجرام کیهانی مانند اختروش ها کردند، ما تخمین های بسیار دقیقی از سرعت چرخش زمین داشته ایم.


مقایسه بین این تخمین ها و یک ساعت اتمی نشان می دهد که طول روز به ظاهر در چند سال گذشته کوتاه شده است.


اما وقتی نوسانات سرعت چرخش را که می دانیم به دلیل جزر و مد و اثرات فصلی رخ می دهد، حذف کنیم، یک افشای شگفت انگیز وجود دارد. علیرغم اینکه زمین در 29 ژوئن 2022 به کوتاه ترین روز خود رسیده است، به نظر می رسد مسیر بلندمدت از سال 2020 از کوتاه شدن به طولانی شدن تغییر کرده است. این تغییر در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است.


دلیل این تغییر مشخص نیست. این می تواند به دلیل تغییرات در سیستم های آب و هوایی، با رویدادهای پشت سر هم لانینا باشد، اگرچه این موارد قبلاً رخ داده است. این می تواند ذوب شدن صفحات یخ را افزایش دهد، اگرچه این صفحات انحراف زیادی از سرعت ذوب ثابت خود در سال های اخیر نداشته اند. آیا می تواند مربوط به انفجار بزرگ آتشفشان در تونگا باشد که مقادیر زیادی آب به جو تزریق کرد؟ احتمالاً نه، با توجه به این که در ژانویه 2022 رخ داد.


دانشمندان حدس می زنند که این تغییر مرموز اخیر در سرعت چرخش سیاره مربوط به پدیده ای به نام "تلو تلو خوردن چندلر" است - یک انحراف کوچک در محور چرخش زمین با دوره ای در حدود 430 روز. مشاهدات از تلسکوپ‌های رادیویی نیز نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر نوسانات کاهش یافته است. این دو ممکن است به هم مرتبط باشند.


یکی از احتمالات نهایی، که به نظر ما قابل قبول است، این است که هیچ چیز خاصی در داخل یا اطراف زمین تغییر نکرده است. این فقط می تواند اثرات جزر و مدی طولانی مدتی باشد که به موازات سایر فرآیندهای دوره ای برای ایجاد یک تغییر موقت در سرعت چرخش زمین کار می کند.آیا ما به یک «ثانیه کبیسه منفی» نیاز داریم؟

درک دقیق سرعت چرخش زمین برای بسیاری از برنامه ها بسیار مهم است – سیستم های ناوبری مانند GPS بدون آن کار نمی کنند. همچنین، هر چند سال یک بار، زمان‌سنج‌ها، ثانیه‌های جهشی را در مقیاس‌های زمانی رسمی ما وارد می‌کنند تا مطمئن شوند که با سیاره ما همگام نمی‌شوند.


اگر زمین به روزهای طولانی‌تری تغییر کند، ممکن است نیاز داشته باشیم که یک «ثانیه کبیسه منفی» را وارد کنیم - این بی‌سابقه خواهد بود و ممکن است اینترنت را خراب کند.


نیاز به ثانیه های کبیسه منفی در حال حاضر بعید به نظر می رسد. در حال حاضر، می‌توانیم از این خبر استقبال کنیم که – حداقل برای مدتی – همه ما هر روز چند میلی‌ثانیه اضافی داریم.مجله ارم بلاگ

منبع : gadgets360.com
بازدید سایت خود را میلیونی کنید
نظرات
arrow zahra
چقدر جالب بود
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  فروش تجهیزات ویپ   |   میسلارواتر بیکن   |   گردشگری ارم بلاگ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   علائم بیش فعالی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


اضطراب کودکان - وبینار آشنایی با اضطراب در کودکان [ثبت نام کنید] اضطراب کودکان - وبینار آشنایی با اضطراب در کودکان [ثبت نام کنید] مشاهده